05.03.2024







Projekt VMPC:


Badania nad funkcją VMPC i problemem matematycznym "czy P=NP?"
pieknafunkcja.pl



Aplikacja do szyfrowania danych VMPCrypt
szyfrowanie.com



Gra Permutu na bazie funkcji VMPC
permutu.pl







Zobacz także:


Gra komputerowa Urban



Multimedialne kursy do nauki języka angielskiego
ADL Publishing




FAQ - najczęściej zadawane pytania




1. Czy wersja darmowa VMPCrypt jest pełnowartościową aplikacją?

Tak. VMPCrypt w wersji darmowej jest pełną wersją programu. Jest to aplikacja typu freeware.
Nie posiada żadnych ograniczeń czasowych, funkcjonalnych ani licencyjnych. VMPCrypt jest więc darmowy uczciwie - bez żadnych haczyków. Jedynym, co odróżnia wersję darmową od wersji zarejestrowanej jest informacja "NIEZAREJESTROWANY" wyświetlona na pasku tytułowym aplikacji. W wersji zarejestrowanej na pasku tytułowym widnieje zamiast niej Twoje imię i nazwisko lub dowolna inna nazwa, jaką wybierzesz podczas rejestracji.


2. Czy ja potrzebuję szyfrowania?

Szyfrowanie jest jak ubezpieczenie. Nie daje korzyści na co dzień, ale pozwala czuć się bezpiecznie. Daje nam pewność, że naszych prywatnych i poufnych danych nikt obcy nie pozna.

Dane zaszyfrowane mają postać losowego ciągu znaków. Z jego postaci nie dowiemy się absolutnie niczego. Nie możemy nawet domyślić się, czy jest to plik graficzny, tekst umowy czy może treść emaila. Nawet jeśli wyciekną na zewnątrz - wciąż pozostają bezpieczne. Są bowiem całkowicie nieczytelne dla osoby, która je przechwyciła.

Szyfrowanie może być szczególnie przydatne podczas przesyłania danych przez Internet. Tam nigdy naprawdę nie wiemy, przez czyje ręce dane przechodzą po drodze.

Szyfrowanie pozwala po prostu cieszyć się komfortem prywatności.


3. Jak wyglądają dane zaszyfrowane?

vxs2jstGgZRcQYqfX1fFKVkrIncexV3N. Tak po zaszyfrowaniu może wyglądać to pytanie. Co więcej, te same dane zaszyfrowane w VMPCrypt za każdym razem mają inną postać. 6LzKsH6tEjKDbG42ZpajSZHGMyJ3JWiy to także to samo pytanie zaszyfrowane innym razem.


4. Czy szyfrowanie jest trudne?

Nie. Wystarczy wybrać plik do zaszyfrowania, wprowadzić hasło i gotowe! Całą trudną robotę, a więc bezpieczne zaszyfrowanie pliku program wykona dla nas! Szyfrowanie emaili także jest bardzo proste. Program posiada specjalne okno do edycji treści emaili. Po jej wpisaniu wciskamy przycisk "Szyfruj", wprowadzamy hasło i gotowe! Wiadomość jest zaszyfrowana i gotowa do wysłania.


5. Co wyróżnia VMPCrypt?

VMPCrypt jest produktem najwyższej jakości.

- Aplikacja jest perfekcyjnie dopracowana od strony bezpieczeństwa.

- Od premiery aplikacji w roku 2004 nigdy nie zdarzyła się potrzeba wydania poprawki programu w wyniku znalezienia luki w bezpieczeństwie.

- VMPCrypt bazuje na niezależnej Technologii Szyfrowania VMPC, która nie jest wspierana przez żadna instytucję rządową ani korporację.

- Unikalne funkcje stosowania wielu haseł do jednego szyfrowania oraz łączenia wielu haseł w jedno.

- Szyfrowanie symetryczne z maksymalną siłą aż 512 bitów.

- Dodatkowo wzmocnione bezpieczeństwo dzięki możliwości generowania bezpiecznych haseł z przypadkowych ruchów myszką.

- Duża wydajność. Proces szyfrowania plików zajmuje praktycznie tyle samo czasu ile operacja samego ich kopiowania.

- Opcja nieodwracalnego wymazywania plików z aż 99 rundami.

- Darmowe aktualizacje programu.

- Każdy zarejestrowany użytkownik ma bezterminowy i bezpłatny dostęp do pomocy technicznej.


6. Co oznacza poziom bezpieczeństwa 512 bitów oferowany przez VMPCrypt?

Przede wszystkim znaczy, że nikt nie będzie w stanie odczytać Twoich danych. Nawet najbogatsze korporacje czy agencje rządowe.

Klucz 512-bitowy oznacza, że atakujący musiałby przeszukać 1000000...000 możliwych kluczy (w tej liczbie są... 154 zera. Jest to miliard miliardów miliardów... miliardów - słowo "miliardów" trzeba wymienić 17 razy). Takiej liczby operacji najprawdopodobniej nigdy nie będzie w stanie wykonać nasza cywilizacja, nawet gdyby zbudowała superkomputer ze wszystkich atomów we wszechświecie.

VMPC jest algorytmem symetrycznym (do szyfrowania i deszyfrowania używany jest ten sam klucz). Pamiętajmy, aby nie mylić długości kluczy symetrycznych z kluczami RSA.

Bezpieczeństwo 512-bitowego klucza symetrycznego przekracza bezpieczeństwo klucza RSA o rozmiarze 30.000 bitów! Dla porównania - powszechnie stosowny 1024-bitowy klucz RSA to równoważnik tylko 80-bitowego klucza symetrycznego, a 3072-bitowy klucz RSA - 128-bitowego klucza symetrycznego. Oferuje więc poziom bezpieczeństwa znacznie wybiegający w przyszłość, prawdopodobnie nawet za tysiące lat nie będzie możliwe złamanie tak długich kluczy, a tym samym danych zaszyfrowanych przez VMPCrypt.


7. Czy wy jako twórcy aplikacji możecie odszyfrować moje dane nie znając hasła?

Nie. Bezpieczeństwo szyfrowania VMPCrypt (i wszystkich innych dobrych narzędzi szyfrujących) tkwi tylko i wyłącznie w haśle (kluczu). Specyfikacja naszego algorytmu jest jawna, była nawet publicznie prezentowana na międzynarodowej konferencji naukowej (FSE'04), a mimo to bez znajomości hasła nikt nie jest w stanie danych odszyfrować. Nawet my jako twórcy aplikacji.


8. Czy mogę stosować do szyfrowania wielokrotnie to samo hasło i czy jest to bezpieczne?

Tak. Nawet te same dane (np. ten sam plik) zaszyfrowany przez VMPCrypt wiele razy (nawet miliardy razy) będzie miał za każdym razem całkowicie inną postać! Jednego hasła w VMPCrypt stosować można teoretycznie nawet całe życie. Jedyny powód, dla którego warto od czasu do czasu hasło zmienić to ryzyko ewentualnego wycieku hasła.


9. Czy istnieje możliwość indywidualnych modyfikacji aplikacji na życzenie klienta?

Tak. Takie zamówienia negocjowane są indywidualnie i wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale są możliwe.


10. Posiadamy w naszej firmie problem z projektowaniem systemu bezpieczeństwa, czy możemy liczyć na waszą wiedzę i pomoc?

Tak. Świadczę usługi konsultingowe w obszarze projektowania systemów bezpieczeństwa z wykorzystaniem narzędzi szyfrowania symetrycznego, a w szczególności z wykorzystaniem Technologii Szyfrowania VMPC. Więcej informacje o Technologii, usługach konsultingowych i wykonanych wdrożeniach znajdziesz na stronie poświęconej Technologii Szyfrowania VMPC: www.szyfrowanie.com.








FSE 2004
Publikacja na konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kryptologicznych (IACR) FSE 2004

Konferencje Enigma
Publikacje na Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma w Warszawie

WCTT
Nagroda Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Wrocławskiej

Software Developer's Journal
Rekomendowany projekt magazynu Software Developer's Journal























Copyright © 1999-2022 by Bartosz Żółtak
Aktualizacja: 05.03.2024